Znajdź i oceń wino:

Wpisz poszukiwaną frazę:

Tylko ocenione wina

Moje Wino dla gości:
RSS:
Idea portalu:

Moje Wino to forum pozwalające na współdzielenie ocen wina. Umożliwia określenie indywidualnego profilu smakowego na podstawie subiektywnych ocen użytkownika. Dzięki inteligentnemu wnioskowaniu najlepsze wino to indywidualnie dopasowana propozycja. Więcej informacji na ten temat: Idea portalu Moje Wino

Austria - wina austriackie

Pierwsze ślady uprawy winorośli w Austrii datowane są na lata około 700 p.n.e., jednakże systematyczna uprawa wina związana jest z przybyciem legionów Rzymskich na terytorium dzisiejszej Austrii. W roku 92 n.e. cesarz Domitian wydał edykt zakazujący uprawy winorośli na północ od Alp w celu ochrony Rzymskich upraw. W związku z problemami logistycznymi w zaopatrzeniu legionów edyktem cesarza Marcusa Aureliusa Probusa (lata 276-282 n.e.) zakaz powyższy został zniesiony. Najbardziej znanym miejscem, w którym znalezione zostały ślady kultury Rzymskiej jest Carnuntum (obóz wojskowy nad Dunajem stanowiący punkt obronny na granicy północnej). Prawdziwy rozkwit kultury winiarskiej rozpoczął się wraz z przeniesieniem stolicy cesarstwa Niemiecko-Rzymskiego do Wiednia i obraniem przez cesarza Heinricha II tego miasta za swoją rezydencję. Na przełomie dziejów Habsburgowie udanie eksportowali szczepy winorośli na całe terytorium cesarskie. Po rozpadzie monarchii Habsburskiej, swego czasu największego producenta wina na świecie, powierzchnia upraw w nowo utworzonym państwie Austriackim bardzo mocno się skurczyła w skutek kryzysu gospodarczego. Po zakończeniu II. wojny światowej nastąpił powolny rozwój jakościowy win Austriackich, który zaowocował w scharakteryzowaniu typowych dla tego regionu apelacji - Districtus Austriae Controllatus (DAC)

Apelacje

DAC - Districtus Austriae Controllatus, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Austriackie kontrolowane oznaczenie pochodzenia. System ten wprowadzony został w celu upozycjonowania jakościowego win Austriackich na arenie miedzynarodowej, pośród innych już istniejących systemów takich jak Włochy (DOC), Francja (AOC) i Hiszpania (DO).

W Austrii scharakteryzowane zostały do dziś 5 apelacji:

Kremstal DAC

Obowiązuje: od rocznika 2007
winorośla: Grüner Veltliner, Riesling
Alkohol (wina klasyczne): min. 12%
Alkohol (wina Reserve): min. 13%
Profil smakowy - Grüner Veltliner: świeży, elementy owocowe, subtelna intensywność smaku, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej
Profil smakowy - Riesling: intensywny aromat, aromat owoców pestkowych, elegancki, mineralny, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej.

Kamptal DAC

Obowiązuje: od rocznika 2008
winorośla: Grüner Veltliner, Riesling
Alkohol (wina klasyczne): min. 12%
Alkohol (wina Reserve): min. 13%
Profil smakowy - Grüner Veltliner: elementy owocowe, subtelna intensywność smaku, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej
Profil smakowy - Riesling: intensywny, aromatyczny zapach, elegancki, mineralny, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej

Traisental DAC

Obowiązuje: od rocznika 2007
winorośla: Grüner Veltliner, Riesling
Alkohol (wina klasyczne): min. 12%
Alkohol (wina Reserve): min. 13%
Profil smakowy - Grüner Veltliner: elementy owocowe, subtelna intensywność smaku, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej
Profil smakowy - Riesling: bardzo intensywny, aromat owoców pestkowych, aromatyczny, mineralny, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej

Weinviertel DAC

Obowiązuje: od rocznika 2002
winorośla: Grüner Veltliner
Alkohol: min. 12%
Profil smakowy - Grüner Veltliner: elementy owocowe, intensywny w smaku, pieprzny, brak śladów pleśni, brak noty drewnianej

Mittelburgenland DAC

Obowiązuje: od rocznika 2005
winorośla: Blaufränkisch
Alkohol (wina klasyczne): min. 12,5% (max. 13%) Alkohol (wina Reserve np. z terroir Hochäcker): min. 13%
Profil smakowy - wina klasyczne: elementy owocowe, intensywny w smaku, mocny, dojrzewa w używanej tradycjnej beczce dębowej lub używanym Barriques
Profil smakowy - wina Reserve: elementy owocowe, intensywny w smaku, mocny, w tradycjnej dużej beczce dębowej lub Barriques

Regiony

wina austriackie apelacje i regiony

Niektóre z regionów pokrywają się z apelacjami, inne stanowią samoistne regiony w których uprawia się wino, jednak pozbawione są one cech apelacji.

Wachau

Malowniczo położony region w dolinie Dunaju pomiędzy miastami Melk i Krems. Na stromych tarasach położonych na zboczach rzeki dojrzewają przede wszystkim winorośla Grüner Veltliner oraz Riesling. Jedną z najbardziej znanych osobliwości tego regionu są właśnie tarasy umacniane już za czasów imperium Rzymskiego kamieniami i tworzącymi wizytówkę całego regionu.

Region ten, leżący na połączeniu klimatu zachodnio-atlantyckiego z kontynentalnym, odznacza się dużymi różnicami temperatur, które są neutralizowane przez dużą ilość wody z Dunaju. Chłodne wiatry z północy sprawiają przede wszystkim krótko przed zbiorami, że zmiany temperatur pomiędzy dniem i nocą są szczególnie duże. Zależnie od ekspozycji, położenia na stoku i formacji geologicznej wina tego regionu nabierają specyficznych wartości aromatycznych i smakowych - od smukłego Steinfeder poprzez elegancki Federspiel do wyniosłego Smaragd. Poza panującymi w tym regionie Riesling i Grüner Veltliner znanych przede wszystkim z ogromnego potencjału do długiego przechowywania należy spróbować także Neuburger, Muskateller oraz Sauvignon Blanc.

Najbardziej znane winiarskie miejscowości tego regionu to Spitz, Weißenkirchen, Joching i Dürnstein.

Kremstal

Region doliny Krems dzieli się na samo miasto Krems oraz tereny położone na wschód od miasta oraz na południe od Dunaju. Wszystkie ten tereny łączą reprezentujące ten region Grüner Veltliner i Riesling (od roku 2007 znane pod apelacją Kremstal DAC).

W Krems, mieście słynnym z kultury enologicznej, na każdym kroku można spotkać ślady idealnego połączenia tradycji z dzisiejszym zamiłowaniem do jakości i innowacji. Krems to miejsce znane z inowacyjnego społeczeństwa młodych winiarzy, szkoły uprawy winorośli i produkcji wina oraz centrum wystaw win Dolnej Austrii.

Geologicznie powiązany jest ten region z położoną na zachód Wachau. Jednymi z najbardziej znanych terroir w okolicach miasta są Pfaffenberg oraz Steiner Hund z których powstają wina eleganckie, mocno nasycone mineralnie. Bardzo charakterystyczne wina dojrzewają na zboczach doliny rzeki, które wyróżniają się od terenów na wschód od miasta. Tam dojrzewają winorośla, które mogą sie poszczycić bardzo sycącym i bogatym aromatem. Na południu Dunaju znajduje się klasztor benedyktynów Göttweig, wzniesiony na wzgórzu - góruje na okolicą, który jest jednocześnie jednym z najbardziej znanych producentów wina tego regionu i atrakcyjnym punktem wycieczek.

Podobnie jak w graniczących regionach Wachau i Kamptal bardzo mocny wpływ na charakter win ma zderzenie klimatów kontynentalnego z północnoatlantyckim i napływające chłodne powietrze.

Kamptal

Region ten jest jeden z największych w Austrii (około 4.000 hektarów winorośli). Główne wina reprezentujące ten region to Grüner Veltliner i Riesling.

Jednym z najbardziej znanych terroir jest Heiligenstein - intensywne nasłonecznienie tworzy suchy i gorący klimat. Na stromych tarasach zbocza południowego dojrzewają mocno mineralnie nasycone winorośla - głównie Riesling. Gleba pochodząca z okresu permu stwarza idealne warunki do dojrzewania wielu gatunków winorośli. Klimatyczne właściwości tego regionu podobne są do Kremstal - intensywne zmiany temperatur pomiedzy dniem i nocą sprawiają, że winogrona nabierają dużej aromatyczności.

Jedną z lokalnym atrakcji turystycznych jest Loisium w miejscowości Langenlois - futurystycznie wystylizowane centrum turystyczne z winoteką, które kryje pod ziemią niekończący się labirynt piwnic ciągnący się pod całą miejscowością i tworzący mistyczny świat wina.

Inne niemniej znane miejscowości tego regionu to Gobelsburg, Haindorf, Lengenfeld i Straß.

Traisental

Jest to najmniejszy i najmłodszy region z apelacją Traisental dac, która charakteryzuje typowe dla tego regionu aromatyczne Grüner Veltliner oraz mineralnie nasycone Rieslingi.

Na około 63 procent całej powierzchni tego regionu uprawiany jest Grüner Veltliner, który jest tam niekoronowanym numerem 1. Także Riesling jest specjalnością tego regionu. Winorośla uprawiane są zazwyczaj na małych tarasach z glebami wapiennymi, które sprawiają, że wina tego regionu mają własny niepowtarzalny charakter z intensywnym aromatem. Wina te nadają się do dłuższego przechowywania.

Traisental jest atrakcyjnym celem wycieczek, zarówno dla miłośników wina jak i wycieczek pieszych i rowerowych. Miłośnicy kultury znajdą coś dla siebie w nieopodal położonej stolicy kraju związkowego - St. Pölten.

Elementem łączącym kulturę winiarską z kulinarnymi specjałami tego regionu są liczne rodzinnie prowadzone lokale serwujące lokalne specjały kulinarne i własne wyroby winirskie.

Wagram

2.800 hektarów winorośli dzielą się na dwa regiony - na północ od Dunaju w rejonie Wagram oraz na południe rzeki przed samym Wiedniem rozciąga się region miasta Klosterneuburg z ogromną tradycją kultury winiarskiej.

Naturalne warunki klimatyczne i geologiczne tworzą idealne podłoże do dojrzewania niepowtarzalnych win. Lokalna specjalność tego regionu to Roter Veltliner, jednakże u lokalnych producentów można spotkać także wina czerwone z bogatym charakterem, m.in. Blauer Zweigelt i Blauburgunder. Segment win słodkich reprezentowany jest bogato w gminie Großriedenthal.

Największy prywatny producent wina Stift Klosterneuburg tworzył historię wina w Austrii, m.in. dzięki połączeniu nowoczesnego zarządzania i innowacji technologicznej. Pierwsza szkoła winiarstwa na świecie założona w Klosterneuburg przekazuje wiedzę z dziedziny winiarstwa na poziomie szkoły wyższej.

Carnuntum

Region Carnuntum rozciąga się na wschód od Wiednia do granicy ze Słowacją. Ciężkie gleby z zawartością piasku i żwiru tworzą dogodne warunki dla lokalnych winorośli win czerwonych: Blauer Zweigelt oraz Blaufränkisch, oraz importowanych winorośli takich jak Cabernet Sauvignon i Merlot.

Klimat kontynentalny z gorącym latem i chłodną zimą w połączeniu za stabilizującym wpływem Dunaju sprawia, że dojrzewanie winogron osiąga tam optymalny punkt.

Identyfikacja wina z tego regionu jest szczególnie łatwa dzięki symbolowi bramy imperium Rzymskiego z obozu wojskowego, od którego region zaczerpnął swoją nazwę. Dzisiaj znajduje się w tym miejscu park archeologiczny położony w okolicach malowniczego parku narodowego Donauauen oraz niedaleko Bratysławy.

Znane miejscowości tego regionu to przede wszystkim Göttlesbrunn, Höflein oraz Prellenkirchen.

Thermenregion

Region ten powstał w roku 1985, gdy wcześniejsze regiony Gumpoldskirchen i Bad Vöslau zostały połączone w jeden pod nazwą Thermenregion. Na terenie rozciągającym się od Wiednia do Baden dojrzewają lokalne winorośla takie jak Zierfandler (zwane także Spätrot) i Rotgipfler. Oba te winorośla często łączone są w kupaż w typowe lokalne cuvee Spätrot-Rotgipfler. Ponadto bardzo często spotykane tam odmiany to Blauer Portugieser , Neuburger, St. Laurent, Zweigelt, ale także Merlot i Cabernet Sauvignon.

Winorośla tego regionu zyskują bardzo dużo dzięki wpływowi klimatu kontynentalnego z jego gorącym latem i suchą jesienią. Intensywna cyrkulacja powietrza sprawia, że winorośla szybko schną po deszczu. Gleba geologicznie mocno zróżnicowana zawiera duże ilości pozostałości wapnistych.

Miejscowości tego regionu słynne z win czerwonych to Bad Vöslau, Sooß, Tattendorf oraz Teesdorf. Klasyczne wina białe tego regionu pochodzą zazwyczaj z miast Perchtoldsdorf, Gumpoldskirchen, Pfaffstätten, Baden, Guntramsdorf i Traiskirchen.

Natura i kultura zostały zjednoczone w tym regionie. Miłośnicy historii i wędrówek znajdą coś dla siebie odwiedzając Heiligenkreuz, jeden z najstarszych klasztorów produkujących wino. Od tego miejsca wyruszyć można malowniczą doliną w kierunku Baden, kurortu słynnego z teatru, operetki i malowniczej starówki. Wyprawę można kontynuować wzdłuż wodociągu doprowadzającego wodę pitną z Alp do stolicy Austrii na tzw. Weinstrasse (drodze wina) prowadzącej do Wiednia.

Wien (Wiedeń)

Prowadzenie produkcji wina w dużym mieście kojarzy się bardziej z malutkimi uprawami utrzymywanymi raczej jako atrakcja turystyczna. W Wiedniu uprawiane jest ok. 700 hektarów winorośli, które mają istotny wpływ na zazielenienie wokół miasta jak i jego rozwój gospodarczy. Zróżnicowanie upraw jest bardzo duże i sięga od typowego Gemischter Satz poprzez elegancki Riesling i mocny Weißburgunder aż do wysokiej jakości win czerwonych.

Jeszcze w późnym średniowieczu winorośla uprawiane były wewnątrz miasta pod ochroną jego murów, dzisiaj punkt ciężkości upraw przeniósł się na przedmieścia. Okolice na północ od Dunaju przy miejscowościach Strebersdorf, Stammersdorf und Jedlersdorf są bardzo korzystne dla winorośli z rodziny burgundów. W rejonach Heiligenstadt, Nussdorf, Grinzing, Sievering (XVII. - XIX Bezirk) oraz Neustift am Walde na glebach z dużą zawartością wapnia bardzo dobrze rozwijaja się Riesling, Chardonnay i Weißburgunder. Na południu miasta w rejonach Mauer, Rodaun i Oberlaa (X. i XXIII. Bezirk) spotykane są czarnoziemy i tym samym mocne wina białe oraz aromatyczne cuvee wina czerwonego.

Będąc w Wiedniu należy udać się do Heuriger - gdzie tradycja winiarska łączy się z kulturą kulinarną miasta. Tradycja prowadzenia tego typu lokali przez producentów wina mocno zakorzeniła się w Austrii i jest nieodłącznym elementem krajobrazu tego kraju. Wiedeń gra tutaj wiodącą rolę, przede wszystkim z rejonem Grinzing jako wizytówką turystyczną regionu, gdzie można usiąść pośrodku upraw winorośli na wzgórzu ponad stolicą Austrii i rozkoszować się specjałami lokalnej kuchnii.

Neusiedlersee

Region położony na wschód od jeziora o tej samej nazwie i ciągnacy się do grancy z Węgrami. Na ok. 9.100 hektarach upraw spotkać można bardzo zróżnicowane rodzaje winorośli jednak przewagę bierze tutaj Zweigelt.

Klimat kontynentalny w połączeniu z właściwościami regulacyjnymi wody z jeziora Neusiedlersee sprawiają, że czas wegetacyjny w tym regionie jest odpowiednio długi. Duża wilgotność i często pojawiające się mgły w okresie jesiennym to warunki bardzo korzystne do pojawiania się pleśni szlachetnej i uprawy wysokiej jakości win słodkich takich jak Beerenauslese i Trockenbeerenauslese.

Ze względu na bardzo zróżnicowana strukture gleby uprawiana tam jest bardzo szeroka paleta winorośli. W segmencie win białych prowadzą Welschriesling, Weißburgunder i Chardonnay, podczas gdy w asortymencie win czerwonych przeważają Blauer Zweigelt, Blaufränkisch, St.Laurent oraz Blauburgunder.

Najbardziej znane miejscowości tego regionu to Gols, Illmitz, Apetlon, Frauenkirchen i Mönchhof. Kulturalną atrakcją regionu z licznymi wystawami i koncertami jest zamek Halbturn.

Neusiedlersee-Hügelland

W okolicach masywu Leithagebirge osiedlili się uniwersalni producenci win. Dzieki zróżnicowaniu geologiczno-klimatycznemu w tym regionie możliwe są uprawy winorośli z ekstremalnie zróżnicowanymi wymaganiami. W przypadku win białych punkt ciężkości leży na winach z rodziny burgund, Sauvignon Blanc oraz Riesling i Grüner Veltliner. W sortymencie win czerwonych uprawiane jest całe spektrum od Blaufränkisch do bardzo wrażliwego Blauburgunder. Ruster Ausbruch to lokalna sława tego regionu w segmencie win słodkich.

Cały region podzielony jest na 3 geologiczno-klimatyczne tereny. Na północy wina mocno nasycone mineralnie z winorośli dojrzewających na zboczach masywu Leithagebirge. W okolicach jeziora Neusiedlersee warunki klimatyczne sprawiają, że wina tam produkowane mają bogatą aromatykę oraz pleśń szlachetna jest podstawą dla wysokiej jakości win słodkich (Ruster Ausbruch). Na samym południu, na granicy kolejnego regionu Mittelburgenland, warunki są bardzo korzystne do dojrzewania winorośli Blaufränkisch.

Tak jak zróżnicowane są winorośla tego regionu tak wiele atrakcji turystycznych oferuje Eisenstadt (stolica kraju związkowego) z zamkiem Esterházy, Mörbisch z festiwalem operetkowym i miasto Rust.

Mittelburgenland

Region, w którym Blaufränkisch jest wiodącym winem i dzięki idealnym warunkom scharakteryzowany został pod apelacją Mittelburgenland DAC. Cztery gminy przodują w uprawie i jakościowej charakterystyce tego wina: Deutschkreutz, Horitschon, Lutzmannsburg i Neckenmarkt.

Jadąc na południe od jeziora Neusiedlersee w kierunku granicy z Węgrami docieramy do centrum Austriackiej kultury wina czerwonego. Od zakończenia lat 70tych rozpoczął się systematyczny rozkwit jakościowy win tego regionu, przede wszystkim Blaufränkisch, który jest niekoronowanym liderem.

Warunki topograficzne sprzyjają długiej wegetacji - region otoczony jest od zachodu, północy i południa masywami górskimi i jest chroniony dzieki temu przed chłodnymi wpływami klimatycznymi. Gorący i suchy wiatr z kierunku Węgier może bez przeszkód napływać i stwarza idealne warunki wegetacyjne. Gleby ciężkie z dużym potencjałem magazynowania wilgoci, co przede wszystkim w suchych latach bardzo korzystnie oddziałowuje, są idealnym podłożem dla głęboko aromatycznych i ciężkich win. Poza Blaufränkisch można tam spotkać także Zweigelt, Cabernet Sauvignon.

Turystycznymi atrakcjami w regionie są przede wszystkim oazy wellness, które oferują miły wypoczynek dla każdej grupy wiekowej.

Südburgenland

Jeden z najmniejszych regionów winiarskich w Austrii dysponuje powierzchnią około 500 hektarów. Specjalnością tego regionu jest Uhudler, produkowany przede wszystkim w Heiligenbrunn, odznaczający się szczególną kwasowością.

Struktura producentów wina jest znacznie odmienna od innych regionów - większość producentów traktuje produkcje wina jako dodatkowe źródło dochodu i zajmuje się głównie inną działalnością gospodarczą.

Gleby tam są głównie piaszczyste i gliniaste. W szczególności warte podkreślenia jest terroir Eisenberg, który ze względu na ciężkie gleby i otwarcie na południowy-wschód bardzo korzystnie wpływa na dojrzewanie Blaufränkisch i nadaje mu mineralną notę.

Wpływ klimatu kontynentalnego jest wprawdzie jeszcze widoczny, jednakże oddziaływanie klimatu chłodniejszego z regionu Styrii bardzo wyraźnie odciska swoje piętno na wegetacji. Dzięki temu dostępne tam wina Welschriesling i z rodziny burgudzkiej mają świeżą owocową notę.

Miejscowości warte odwiedzenia to Deutsch-Schützen, Csaterberg i Kohfidisch.

Südoststeiermark (Południowo-wschodnia Styria)

Region, w którym przez wiele stuleci toczyły się zatarte walki, otoczony umocnionymi zamkami i twierdzami (m.in. Riegersburg, zamek Kapfenstein) i mający do zaproponowania tak wiele atrakcji turystycznych jak i ogromną rozmaitość win. Można tam spotkać: Welschriesling, Chardonnay, Morillon, Weißburgunder, Grauburgunder, Gelber Muskateller, Traminer w wielu odmianach, Sauvignon Blanc oraz Riesling. Z sortymentu win czerwonych można sotkać Blauer Zweigelt, St.Laurent oraz Blauburgunder. Elementem wiążącym wszystkie wina jest delikatna mineraliczna nota.

Wiele drobnych terenów upraw winorośli jest konsekwencją typowych dla tego regionu upraw na zboczach wygasłych wulkanów - koncentracja w okolicach miejscowości Klöch, St. Anna am Aigen i Straden. Na północy regionu znajduje się uprawa winorośli na wysokości 650 metrów n.p.m., która należy do najwyżej położonych w Austrii.

Styria położona jest na styku wpływu suchego i gorącego klimatu kontynentalnego i wilgotno-ciepłego klimatu śródziemnomorskiego. Gleba wulkaniczna, bazaltowa, piaszczysta i gliniana.

Cztery malownicze trasy winnicze prowadzą przez górzysty region i zapraszają do wędrówek pieszych i rowerowych. Najważniejsze miejscowości to Bad Radkersburg, Feldbach, Gleisdorf, Hartberg, Kapfenstein, Klöch, Riegersburg, St. Peter, Straden, Tieschen und Weiz.

Südsteiermark (Południowa Styria)

Południowa Styria jest słynna z win bardzo świeżych i aromatycznych, przede wszystkim Sauvignon Blanc. Na powierzchni około 1.950 hektarów jest miejsce na wiele innych winorośli. Dojrzewają tam także m.in. Welschriesling, Morillon, Muskateller oraz Traminer. Region ten można zaliczyć do jednych z najbardziej malowniczych regionów wiiniczych Europy, gdzie jednak produkcja wina jest bardzo ciężką pracą ze względu na położenie większości upraw na stromych zboczach górskich.

Gleby są tam bardzo zróżnicowane, od piaszczystych do wapiennych. Klimat wilgotno-ciepły determinuje długość okresu wegetacyjnego podczas gdy chłodne noce dostarczają winom tego regionu dużej palety aromatycznych niuansów. Od win podkreślonych aromatem owocowym - takich jak Junker - poprzez elegancką linię klasyczną, do bogatych i ekskluzywnych win. Sauvignon Blanc dominuje wyroby tego regionu i dzięki charakterystycznej kwasowości stał się wizytówką regionu.

Wycieczka w ten region opłaca się zawsze, jednak szczególnie polecana jest w okresie jesiennym. Na swojej drodze należy zaplanować pobyt w miejscowościach: Ehrenhausen, Gamlitz, Leutschach oraz Kitzeck.

Weststeiermark (Zachodnia Styria)

Najmniejszy region winiarski Austrii, dysponujący jedynie 450 hektarami powierzchni, jest jednocześnie jednym z najstarszych. Położenie upraw gwarantuje mocne nasłonecznienie i ochronę przed chłodnymi wiatrami. Na tak nieiwelkiej powierzchni winarze stworzyli dosyć szeroką paletę produktów: od rasowego, mocno kwasowego Schilcher, poprzez bogate w taninę wina czerwone, do eleganckich win musujących. Wszystkie te wina pochodzą od jednego winorośla - Blauer Wildbacher.

Zachodnia Styria to tzw. klasyczny teren Schilcher, ponieważ na większości obszarów dojrzewa Blauer Wildbacher jako stara odmiana dająca podstawę dla tego różowego wina. W przeszłości był to rustykalny wyrób pity jedynie przez lokalne społeczeństwo odznaczajacy się szczególnie wysokim stopniem kwasowości. Dzięki systematycznej pracy ambicjonowanych producentów i stałej poprawie jakości zyskał wiele w oczach konsumentów i stał się pożądanym produktem także poza lokalnym społeczeństwem. Dla turystyki winniczej jest Schilcher bardzo istotnym elementem sukcesu. Jedynie wino wyprodukowane z winorośla Blauer Wildbacher i w regionie Steirerland ma prawo nosić nazwę Schilcher.

Najistotniejsze miejscowości regionu to: Deutschlandsberg, Eibiswald, Greisdorf, Gundersdorf, Wildbach oraz Wies.


Autor:

Mariusz Tomaszewski

 
MWi © 2007-2012
Portal przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich