Znajdź i oceń wino:

Nazwa szukanego wina:

Tylko ocenione wina

Moje Wino dla gości:
RSS:
Idea portalu:

Moje Wino to portal pozwalającu na współdzielenie ocen wina. Umożliwia określenie indywidualnego profilu smakowego na podstawie subiektywnych ocen użytkownika. Dzięki inteligentnemu wnioskowaniu najlepsze wino to indywidualnie dopasowana propozycja. Więcej informacji na ten temat: Idea portalu Moje Wino

Jak używać portalu Moje Wino

Wybór wina do oceny

W portalu Moje Wino podstawą ocen jest nazwa wina. Wynika to z założenia, że użytkownik zna wino o którym myśli i zamierza ocenić dokładnie określoną butelkę. Tak więc żeby ocenić wino, najpierw je trzeba znaleźć. Umożliwienie poszukiwania jakiegoś dowolnego trunku, którego nazwy się nie zna, dawałoby pretekst do oceny wina przypadkowego (może tego które się piło, a może tylko podobnego). Doświadczenia internetu interaktywnego (Web 2.0) pokazują jednak, że brak ścisłych ram może doprowadzić do zaśmiecenia portalu, ze szkodą dla jego użytkowników.

Poszukiwanie wina można dokonać przez wpisanie fragmentu, bądź kilku fragmentów nazwy. Przykładowo, jeśli wpiszemy w polu wyszukiwania frazy:

cab knight

znalezione zostanie wino:

Beringer Knights Valley Cabernet Sauvignon

Jeśli wyniki są zbyt ogólne (wyszukiwarka znalazła zbyt wiele win i nie da się wskazać tego, którego naprawdę się szukało), należy wydłużyć poszukiwane fragmenty lub dodać kolejny fragment nazwy. Jeśli znany jest dłuższy fragment nazwy zawierający odstęp (spację), poszukiwanie należy przeprowadzić z udziałem znaku podkreślenia "_". Przykładowo wpisanie do wyszukiwarki frazy:

basedow_cab

umożliwi znalezienie wina:

Basedow Cabernet Mourvedre

ale niezapewni znalezienia wina:

Basedow Shiraz Cabernet

Jeśli wynik poszukiwania jest zbyt obszerny (tak jak na przykład po wpisaniu do pola wyszukiwania słowa cabernet), należy zawęzić wyszukiwanie przez podanie drugiego lub kolejnych słów. Jeśli nie znalezione zostalo żadne wino, należy próbować zmniejszyć dokładność wyszukiwania przez zmniejszenie liczby słów.

Wina znajdujące się w bazie na początku pracy portalu dodane zostały na podstawie danych otrzymanych w wersji elektronicznej od różnych importerów i sprzedawców. Jednak mimo to może się okazać, że w nazwach wystąpią jakieś literówki. Bardzo proszę o zgłaszanie takich informacji w specjalnym formularzu. Ważną sprawą są też apostrofy, które występują w nazwach win tak jak na oryginalnych etykietach. Są jednak przypadki, gdy nie zostały one uwzględnione w bazie, ze względu na taki zapis w oryginalnych materiałach (mimo tego, że występują na etykiecie). W związku z tym w czasie poszukiwań (w przypadku trudności z odnalezieniem wina) proszę próbować zarówno formy z apostrofem (`), jak i bez apostrofu. Inną sprawą są znaki narodowe (przede wszystkim hiszpańskie i francuskie). Zostały one zastąpione literami łacińskimi, bez kresek czy ogonków.

Dodawanie wina do bazy

Jeśli masz pewność, że w bazie danych nie ma wina, które chcesz ocenić, powinieneś je dodać. Każdy użytkownik może tego dokonać. Jednak tylko w przypadku użytkowników rekomendowanych wino pojawi się od razu w bazie. W pozostałych przypadkach wino zostanie dodane na zasadach tymczasowych. Dopiero potwierdzenie wpisu przez administratora spowoduje przejście wina do grupy danych zapisanych na stałe. Wpis nie potwierdzony będzie oznaczony przy nazwie kodem [NP]. Wino takie może być ocenione, lecz należy to robić ostrożnie, gdyż wpis ten włącznie ze wszystkimi ocenami może zostać usunięty.

Usunięcie wpisu może wynikać z dwóch powodów. Pierwszy to powtórzenie zapisu. W tym przypadku w miarę możliwości oceny powtórzonego wpisu zostaną przeniesione do oryginalnego (pierwotnego) wina. Drugi powód to wpisanie produktu, który nie jest winem. W tym drugim przypadku w razie pojawienia się w bazie zupełnych śmieci administrator ma prawo usunąć z bazy poza winem również użytkownika, który dokonał śmieciowego wpisu.

Użytkownicy

Portal Moje Wino może być używany przez trzy typy użytkowników. Pierwszy, to gość, czyli nie zarejestrowany użytkownik. Może on przeszukiwać bazę win w poszukiwaniu ulubionych gatunków i oglądać oceny innych osób. Użytkownik zarejestrowany może dodatkowo dokonywać ocen win i porównywać swój profil z profilami innych użytkowników. Użytkownik rekomendowany może ponadto dodawać do bazy wina bez konieczności potwierdzania tego przez administratora oraz może rekomendować innych użytkowników zarejestrowanych (tak, by stali się rekomendowani). Użytkownicy rekomendowani są (przy ich ocenach) oznaczani kodem [RE]. Szczególnym użytkownikiem jest mwi, który jest autorem portalu.

 
Chateau Les Carmes Haut Brion Pessac Leognan
MWi © 2007-2012
Portal przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich